Bakonybéli Tájház
Látványosság
Telefon
Cím
Nyitvatartás
A Bakonybéli Tájház a bakonyi népi építészet egyik legszebb példája. A két lakóházból és a hagyományostól eltérő, úgynevezett torkospajtából álló épületeit a 19. század közepén építette a tehetős, faszerszámok kereskedelmével foglalkozó Hasprai család. A kisebbik ház elé 1895-ben egy bolthelyiséget toldott Hasprai István – erre utal az oromzaton olvasható évszám és a H.I. monogram. A két házat boltíves kapuval kötötték össze, így alakult ki a jelenleg is látható utcai homlokzat. A nagyobbik épület udvari oldalán mellvéddel ellátott íves gádor (tornác) fut végig.
A lakószobák közül a nagyobbik ház az utcai szobájának berendezése az 1920-as évek végét, a jómódú, fiatal házasok polgárosodó igényeit tükrözi, míg a kisebbikben a szülők 19. század végi életkörülményeit idézhetjük fel. Az egykori istálló helyiségében önálló kiállításrész foglalkozik a hagyományos faszerszám készítés történetével és eszközeivel. Ez a bemutató egyedülálló a Veszprém megyei, paraszti kultúrát felidéző tárlatok között. A kisebbik ház konyhájában épségben látható az eredeti kemence és a szabadkémény. A konyhában és az onnan nyíló szobában a falu lakóitól kapott, különböző korból származó használati eszközökből rendeztünk tárlatot. A kisebbik ház egykori bolthelyiségében látható a Bakonyi indián játék története című kiállítás, amely a Cseh Tamás nevével fémjelzett, több mint 50 éves indián játék keletkezésének és történetének összefoglalására vállalkozott. Emléket kíván állítani az alapítónak, a játék hosszú történetének, hagyományának, a falu és az indiánok kapcsolatának.
1961-ben az érettségire készülő Cseh Tamás három barátjával a Bakonybél-környéki erdőkbe ment „hogy indián módra megküzdjön egymással”. Olvasmányélményeik, May Károly, Cooper indiánregényei alapján az indiánokat tiszta, nyíltszívű, egyszerű, természetszerető és bátor embereknek tartották, ilyenek akartak lenni maguk is. Így kezdődött az indián játék. Az aktív taglétszám ma körülbelül 200 fő, a sok év alatt több mint ezer ember fordult meg a játékban.
A tájház „háziasszonya” minden látogatót végigkísér.
A vezetés időtartama 35-45 perc.
Látogatható 2023. április 1-től november 6-ig.
Április 1-30. között, valamint szeptember 1.-november 6 között naponta 9-16 óra,
május 1. és augusztus 31. között 9-18 óra között, de vasárnaponként csak 16 óráig.
Az épület adottságai miatt egyszerre legfeljebb 25 főt tudunk fogadni. Az ennél nagyobb létszámú, előre bejelentkező csoportok számára két vezetőt tudunk biztosítani, vagy javasoljuk a csoport megosztását az Erdők Házával közösen.
BAKONYBÉLI TÁJHÁZ BELÉPŐJEGY ÁRAK 2023.
- TÁJHÁZ
VONATKOZIK:
- Egy bakonybéli módos gazda háza;
- A bakonyi faszerszám készítés története;
- A bakonyi indián játék;
- időszaki kiállítás,
- szabadkéményes konyha
idegenvezetéssel
Felnőtt: 900.-
Diák, Kedvezményes: 700.-
Nyugdíjas: 700.-
Gyerek (6-14 év): 500.-
Előre bejelentett
gyerekcsoportok: 400.-/fő
Családi belépőjegy:
(2 felnőtt, 2 fő 14 év alatti gyerek): 2500.-
Nagycsaládos belépő:
(2 felnőtt, 3 vagy több gyerek): 2800.-
Ingyenes belépésre jogosultak: bakonybéli lakosok, fogyatékkal élők 1 kísérővel, a Pulszky Társaság, a Magyar Múzeumi Egyesület, a Magyar Könyvtárosok Egyesülete, az ICOMOS tagjai igazolványuk felmutatása mellett.
Kedvezményre jogosultak: tagsági igazolvánnyal rendelkező turisták és természetbarátok, pedagógusok.
- TAKI JÁTÉK ÉS NOSZTALGIA MÚZEUM
(MAGÁNGYŰJTEMÉNY)
Felnőtt: 1800.-
Diák, Kedvezményes: 1200.-
Nyugdíjas: 1200.-
Gyerek (6-14 év): 800.-
Családi belépőjegy
(2 felnőtt, 2 fő 14 év alatti gyerek): 4200.-
Nagycsaládos belépő:
(2 felnőtt, 3 vagy több gyerek): 4800.-
Cím: 8427 Bakonybél, Fő utca 15.
Telefon: 06-30-468-8938;
email: [email protected]